Zaštita podataka u internet okruženju

U zemlji se zaštiti poslovnih informacijau nije poklanjala posebna i dovoljna pažnja. Možemo konstatovati da poslovne informacije kod nas za sada nemaju pravi tretman i da se ne prepoznaju kao posebna realna vrednost. Takav prilaz poslu i poslovnoj politici je doveo do toga da su formirani IS kompanija uglavnom otvoreni i najčešće u potpunosti nezaštičeni. U većini naših kompanija, nemamo precizno definisano koji su podaci poslovna tajna, koji moraju imati naznaku "strogo poverljivo" i shodno tome podvrgnuto sistemu posebnih mera obezbeđivanja. Zahtevi menadžmenta za osmišljenom zaštitom podataka u našem okruženju praktično i ne postoje. Postojeća dosadašnja zaštita je na vrlo niskom nivou, uglavnom vezana za hijerarhijski prilaz pojedinim podacima putem lozinke, tako da u trenutku kada neko sa strane sazna lozinku, praktično ima otvoren sistem i sve podatke na raspolaganju. Internet komunikacija otvara mogućnost za takvu vrstu upada u poslovni IS kompanija. U svetu su razrađene posebne metode zaštite podataka, posebno baza podataka koje su otvorene ka Internetu. Takvom nivou zaštite se sve više podvrgava i redovna poslovna elektronska pošta kao i poslovne poruke koje se razmenjuju između poslovnih partnera u okviru elektronske trgovine. 

Picture
Pitanje privatnosti i zaštite podataka na Internetu, naročito na Facebooku i ostalim društvenim mrežama, u proteklih nekoliko godina ne samo da ne gubi na važnosti, već se poteže u sve većem broju situacija koje sežu dalje od samih internetskih stranica i raznih aktivnosti na webu.Zaštita ličnih podataka na društvenim mrežama, od pitanja upotrebe cookie-ja do slika, mišljenja i stavova, postala je preterano kompleksan problem da bi se većina ljudi njom pošteno pozabavila, jer razne postavke na Facebook-u i sličnim mrežama često zahtevaju više vremena i pažnje nego što su im oni spremni posvetiti. Tome ne pomaže ni činjenica da skrivanje korisničkih podataka nije u interesu većih društvenih mreža, jer one te podatke koriste kako bi ponudile ciljano oglašavanje velikim i malim preuzetnicima i fabrikama. Glavni razlog što uopšte možete koristiti sajtove poput Facebooka besplatno je upravo taj što oni oglašivačima prodaju pristup vama, te vašim interesima i navikama. 

Picture
  Zaštita i sigurnost na Internetu 


Društvene mreže odličan su alat za online druženje i deljenje informacija, ali ne toliko i za privatne razgovore s prijateljima i članovima porodice pa je uvek bitno promisliti pre deljenja podataka koji mogu nositi nezgodne posledice. Čak i uz najbolje namere, uvek postoji mogućnost da nekibug u samom software-u omogući krivim ljudima pristup vašim privatnim porukama, kao što se dogodilo u maju 2010. godine, kada je greška u Facebook-ovom sistemu dozvolila korisnicima da čitaju poruke svih svojih kontakata. Iako se takvi propusti u sigurnosti uvek vrlo brzo isprave, potencijal za štetu koju curenje takvih informacija može uzrokovati je ogroman. 


Najbitnije pravilo vezano za sigurnost na društvenim mrežama je nikada ne smetnuti s uma da sve što stavite na njih može u nekom trenutku postati javno te zauvek dostupno svakom ko traži takvu vrstu informacija o vama. 


Picture
Privatnost na Facebooku
Iako vam mnoge postavke dozvoljavaju da neznancima i celokupnoj javnosti ograničite pristup svojim ličnim podacima, to zahteva podosta vremena i klikanja, jer su osnovne postavke, kako na Facebooku tako i na većini društvenih mreža, podešene tako da svima dozvoljavaju slobodan pristup vašim podacima, od imena i prezimena i adrese do postova i slika koje delite s porodicom i prijateljima. 


Najveći rizik za privatnost podataka dolazi upravo od samih korisnika i njihovih krugova poznanika. 
Glavne postavke kojima treba posvetiti pažnju su one koje određuju sledeće: 


  • Ko sve može gledati vaš profil, gledati slike iIi čitati postove 
  • Koje sve aplikacije i sajtovi imaju pristup vašim ličnim podacima 
  • Koje podatke s vašeg profila vaši prijatelji mogu deliti sa svojim prijateljima i poznanicima

Osim samih društvenih mreža, koje lične podatke koriste kako bi poboljšale svoje usluge i korisničko iskustvo te prodale više oglasa, informacije o korisnicima mogu jednako tako biti dostupne i uhodama, provalnicima, prevarantima, kao i kradljivcima identiteta i uterivačima dugova. Provalnicima, samo za primer, mogu biti izuzetno zanimljivi podaci o tome kada planirate ići na godišnji, kao i vaša kućna adresa, a uhode mogu na razne načine iskoristiti informacije o vašim aktivnostima da vam nanesu štetu. To su, međutim, samo neki od ređih i ekstremnijih primera rizika kojeg nosi deljenje ličnih informacija na javnim sajtovima. 



0 коментара:

Постави коментар

Истакнути пост

Razvoj elektronskog razvoj elektronskog poslovanja i sigurnosti na internetu

Početkom 60-ih godina 20. veka američki naučnici predvideli su međusobno spojen veći broj računara pomoću kojih će svako moći pristupit...