Stručnjaci o bezbednosti na internetu




Više vodećih domaćih i inostranih stručnjaka iz ove oblasti razmenilo je iskustva i diskutovalo o najnovijim tehnologijama i standardima koji se primenjuju u praksi kada su u pitanju zaštita i bezbednost informacionih i komunikacionih sistema.
Bezbednost komunikacije na Internetu, edukacija u oblasti zaštite i budućnost zaštite bezbednosti informacija bile su samo neke od tema konferencije.
Nivo svesti svetske, pa i domaće javnosti o mogućim načinima zloupotrebe poslovne komunikacije putem interneta prilično je nizak, zbog čega ne čudi učestalost hakerskih napada.
Podsetimo, nedavno su u Srbiji hakovani sajtovi Tanjuga, predsednika države i pilotske akademije u Vršcu, dok u svetu pamtimo i napade prilikom kojih su kineski hakeri upali u kompjuterski sistem Njujork Takmsa, tragajući za dokumentima o istrazi bogatstva kineskog premijera.
I običan građanin može biti žrtva internet napada. Na androidima, smatfonovima, ali i u računarima postoji bezrboj ličnih podataka koji nas mogu dovesti u poziciju žrtve, zbog čega treba biti oprezan. Hakeri mogu da nam prate kretanje, mogu da zloupotrebe naše platne kartice, ali da nam i na druge načine nanesu štetu.
IoT, ili Internet of Things, kao novi pristup korišćenju gedžeta u koje su uneti brojni podaci od našim najbližima, kućnim uređajima, šiframa za korišćenje raznih tehnoloških inovacija, čipovanje ljubimaca, ali i ljudi sa kojim se eksperimentalno krenulo u nekim državama iziskuje naprednije korišćenje zaštite na internetu, ali i kontinuiranu edukaciju građana, poručuju naši sagovornici.




„Bezbednost i odgovornost 2017“: Vrsni stručnjaci govoriće o bezbednosti dece na internetu

Značajan deo druge konferencije o bezbednosti dece „Bezbednost i odgovornost 2017“ koju Fondacija Tijana Jurić organizuje 15. septembra u Subotici, biće posvećen bezbednosti dece na internetu. Iako se poslednjih godina kontinuirano govori o ovoj temi i ulažu se napori državnih institucija i nevladinog sektora, nivo znanja populacije još nije zadovoljavajući.
Predavanje predstavnika Centra za sigurniji internet (CSI) iz Osijeka, Borisa Radanovića, biće prilika da učesnici predstojeće konferencije unaprede znanje i saznaju sve o novim aplikacijama na internetu koje, iako deci i mladima zanimljive, u sebi nose potencijalne opasnosti.
-S obzirom na naziv same konferencije, moje predavanje biće u najvećoj meri usmereno ka pojmu odgovornosti. Učesnicima ću pojasniti čija je, i kakva je zapravo odgovornost koju svi treba da imamo na internetu. Posebno ću se posvetiti roditeljima, posebno deci, u nameri da obe ciljne grupe koje svakodnevno egzistiraju na internetu, nauče kako da poboljšaju svoju bezbednost, kaže Boris Radanović.

boris-radanovic

Poseban deo predavanja, ovaj vrsni poznavalac društvenih mreža, posvetiće najnovijim aplikacijama koje deca koriste, a koje istovremeno većini roditelja još uvek nisu poznate.
-Govoriću o prednostima i manama najpopularnijih ali i novih aplikacija, i o tome kako se zapravo deca ponašaju u toj „digitalnoj džungli“, a u kojoj se mi, odrasli i roditelji, teško snalazimo, kaže Radanović.
Ono što ohrabruje po pitanju bezbednosti na internetu, ovakva vrsta predavanja, i ostale edukacije, tekstovi u medijima, brošure i kampanje, ipak imaju uticaj na podizanje svesti javnosti.
-Neki pokazatelji su pozitivni i govore da je svest naših građana na višem nivou nego što je bila pre godinu dana, ali isto tako i dalje vidimo neke probleme koji se konstantno provlače iako i decu i roditelje upozoravamo na njih duže vreme. Konkretno, U Hrvatskoj smo ovog leta imali primer sa objavljivanjem mnoštva fotografija nage ili dece u kupaćim kostimima. Kao centar koji se bavi prevencijom, uputili smo jedan apel putem hrvatskih medija da roditelji ne objavljuju fotografije svoje dece s plaže jer one mogu završiti na pogrešnim, nimalo naivnim mestima. To je primer kako roditelji mogu iz neznanja i nepažnje da načine štetu. Pomičemo se ka boljem, ali definitivno ima još puno mesta za napredak, zaključuje Radanović dodavši da se na sve negativne pojave na internetu mora ukazivati sistematski i da se određeni saveti kontinuirano moraju ponavljati.
internet-bezbednost
Centar za sigurniji internet (CSI) iz Osijeka okuplja znatan broj stručnjaka koji su se revnosno uhvatili u koštac sa problematikom sigurnosti na internetu. Njihov svakodnevni rad podrazumeva analizu Fejsbuka, Vibera, mreže Ask.fm, Tindera, Periscopa i ostalih društvenih mreža. Analiziraju statuse, fotografije i načine komunikacije dece i mladih na društvenim mrežama, otkrivaju potencijalne opasnosti, i tako, iz prakse, kreiraju edukativne materijale i sadržaje usmerene na prevenciju. Njihov rad, tokom dve i po godine od osnivanja pokazao se izuzetno korisnim za Hrvatsku populaciju i region.
Konferencija o bezbednosti dece „Bezbednost i odgovornost“ biće održana u kongresnoj sali Hotela „Patria“ u Subotici, počev od 9,30 časova.
Boris Radanović održaće predavanje „Stvaranje sigurnog mesta na internetu“ u terminu od 14,45 do 15,15h. Pored ovog predavača, o bezbednosti na internetu govoriće i supervizor Nacionalnog kontakt centra za bezbednost dece na internetu mr Ivana Mitrović Đorđević, načelnik odeljenja VTK MUP Srbije Saša Živanović, i NCA Oficir za vezu Nacionalne agencije za kriminal Ujedinjenog Kraljevstva David William Wood.

Share:

0 коментара:

Постави коментар

Истакнути пост

Razvoj elektronskog razvoj elektronskog poslovanja i sigurnosti na internetu

Početkom 60-ih godina 20. veka američki naučnici predvideli su međusobno spojen veći broj računara pomoću kojih će svako moći pristupit...